Mladostništvo je precej intenzivno obdobje in polno izzivov. Poskušaš se vklopiti v družbo, pogledaš se v ogledalo, vidiš spremembe na svojemu telesu, glas se spreminja, želiš eksperimentirati, preživljati čas s prijatelji obenem pa te spremljajo določene misli, strahovi, ne veš zakaj se ti dogajajo določene stvari, vse boš naredil/a, da te družba sprejme…
Sprašuješ se, kaj mi lahko pomaga?
Pogovor o tem, kako se počutiš. Lahko je to pogovor s prijateljem, staršem, profesorjem, z nekom, ki ti je blizu. Vzdrževanje zdravega življenjskega sloga, kot so redno spanje, redni obroki in zdrava prehrana ter veliko gibanja pripomorejo k boljšemu počutju. Struktura dneva in rutina ti omogočajo občutek varnosti in predvidljivosti. Kaj boš pridobil/a, če se držiš strukture? Ne bo časa za odvečne misli, vnaprej veš, kaj boš počel/a, zadovoljen/na boš na koncu dneva.
Zavedaj se svoje avtentičnosti. Kako lahko to dosežeš? Tako, da poslušaš sebe in svoje želje, ki so v skladu s tvojimi vrednotami. Če se želiš ukvarjati z glasbo, umetnostjo, športom, se poslušaj
in naredi korak naprej. Izogibaj se škodljivim navadam, kot so kajenje tobaka in marihuane, uporabi prepovedanih substanc, energijskih pijač, hitre hrane, nerednemu spancu in nerednemu prehranjevanju.
Pogovor o problemu. Če misliš, da imaš problem obrni se na bližnjo osebo, ki ji verjameš ali na strokovno osebo. Ko se o problemu spregovori se doživljanje problema spremeni - problem ni več tako velik in hkrati čutiš, da nisi sam/a pri reševanju problema. Izogni se miselnim pastem. Kako? Z razumevanjem povezanosti misli, doživljanja in delovanja. Verjetno se sprašuješ kaj to zdaj pomeni? Ko se ti zgodi dogodek, ki te prizadane, si mu že pripisal/ la pomen. Bolj kot nam je nekaj pomembno, bolj se odzivamo. Pripisan pomen dogodku, je v skladu z našimi vrednotami, željami.
Ko ugotoviš, da ti je situacija pomembna se začneš čustveno odzivati, lahko se odzoveš z jezo, žalostjo, veseljem... V skladu s tem kako razmišljaš in kako se počutiš se ravnaš. Imaš to moč, da se odzoveš na drugačen način! Vztrajne negativne misli so vir stisk. Z mislimi se začne vse. Preveri ali tvoje misli držijo. Ali obstajajo dokazi, ki podpirajo tvoje mnenje? Ali lahko dovoliš možnost, da situacijo razumeš na drugačen način in jo pogledaš z drugačnega zornega kota?
Vprašaj se: ali mi te misli koristijo? Ko na situacijo pogledaš z drugačnega zornega kota spremeniš tudi svoje odzivanje. Stiske so začarani krog iz katerega se da priti ven.