November je čas, ko izpostavljamo ključno vlogo preprečevanja zlorabe psihoaktivnih snovi tako za individualno zdravje kot za zdravo skupnost. Je čas, ko se spomnimo tistih, ki so izgubili svoja življenja zaradi zlorabe drog in alkohola, je čas, da smo v pomoč in vzpodbudo vsem na poti do okrevanja ter, da smo v podporo tudi njihovim otrokom, staršem, družinam in prijateljem, ki jih podpirajo, zasvojenost pa se je močno dotaknila tudi njih.
Raziskave kažejo, da je 9 od 10 ljudi, ki zlorabljajo droge in alkohol ali so odvisnost že razvili, začelo z uporabo pred 18. letom starosti. Zato v tem mesecu še posebej posvečamo pozornost preventivi za mladostnike in družine.
V Sloveniji so najpogostejše oblike zasvojenosti z alkoholom in različnimi vrstami prepovedanih drog, čedalje več je prisotne digitalne zasvojenosti in zasvojenosti z igrami na srečo.
Nekaj informacij (vir: NIJZ Nacionalno poročilo – stanje na področju prepovedanih drog 2023):
- V letu 2022 je bilo zaradi zastrupitev s prepovedanimi drogami obravnavanih 187 oseb, kar je 36 obravnav več kot preteklo leto;
- Število obravnavanih bolnikov zaradi zastrupitev s kanabisom v UKC Ljubljana v 2022 je bilo 63;
- V letu 2022 je bilo v Sloveniji zabeleženih 66 primerov smrti zaradi neposrednega delovanja prepovedanih drog, kar vključuje namerne zastrupitve (samomor), nenamerne zastrupitve (predoziranja) in predoziranja brez ugotovljenega namena, kar je enako kot leta 2021. V letu 2022 je bilo med umrlimi 54 moških in 12 žensk;
- V zadnjih treh letih (2020 - 2022) se je za približno dvakrat povečalo število smrti, ki so bile posledica zasvojenosti. Zasvojenost je tako od leta 2020 - 2022 glavni razlog smrti zaradi uživanja drog.